"Проучване на комбинираното въздействие на естествения радиоактивен фон, UV радиацията, климатичните промени и космическите лъчи върху моделни групи растителни и животински организми в планински екосистеми"
Научноизследователски проект, финансиран от Фонд “Научни изследвания” по Договор ДН 04/1 от 13.12.2016 г.
Ръководител на научния колектив: доц. д-р Христо Ангелов
Пан-Европейска инфраструктура за наблюдение на атмосферните аерозоли, облаци и газови замърсители (ACTRIS)
Научно-изследователската инфраструктура ACTRIS обединява партньори от 21 европейски държави, включвайки над 100 научни института и организации. Институтът по електроника към Българската академия на науките (ИЕ) и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към Българската академия на науките (ИЯИЯЕ-БАН) са партньори в ACTRIS от самото й създаване през 2011 г. Колективът от Лаборатория “Базова Екологична Обсерватория – БЕО“ при ИЯИЯЕ-БАН е координатор на българското участие в проектите по 7 РП BACCHUS ENV-2013 и ACTRIS, и по програми Horizon2020 ACTRIS2 и ACTRIS PPP. Колективът от Лаборатория „Лазерна локация” на ИЕ-БАН е член на Европейската лидарна мрежа за изследване на атмосферните аерозоли EARLINET от 2002 г. и като такъв е координирал от българска страна, проекти от 5 РП (проект EARLINET) и 6 РП на ЕС (проект EARLINET-ASOS), участвал е в изпълнението на проект по 7 РП и проекти ACTRIS2 и ACTRIS PPP по програма Horizon2020.
Проектът е финансиран от Министерството на образованието и науката на България (подкрепа за ACTRIS BG, обект от Националната пътна карта за научна инфраструктура, 2017-2023) и от Европейската комисия по споразумения за отпускане на безвъзмездни средства № 654109 (ACTRIS-2), № 739530 (ACTRIS PPP) и № 871115 (ACTRIS IMP).
Координатор на проекта: проф. д-р Димитър Тонев